DENİZ CANLILARI GÖRÜCÜYE ÇIKTI

DENİZ CANLILARI GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Akvaryum fuayesinde 'deniz canlılarının' konu edildiği serginin açılışını Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Ahmet Bileydi İlkokulu Müdürü Ali Sılı, Antalya Akvaryum Genel Müdürü Kemal Kumkumoğlu, Gülçin Art Sanat Atölyesi'nin sahibi ve sanat eğitmeni Gülçin Gebecelioğlu birlikte yaptı.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİLER

Gülçin Gebecelioğlu, 'Balık Neslini Kurtarmak İçin Bir Adım At' ve 'Balığı Yem Değil, Su Büyütür' sloganlı serginin çevreci bir tema çerçevesinde organize edildiğini söyledi. Gebecelioğlu, "Küçük ressam ve heykeltıraş adayları ürettikleri eserlerle 'su ve deniz kirliliğine' dikkat çekip farkındalık yarattı. Öğrencileri deniz kaplumbağaları, yunus, fok, köpek balığı hatta ölü balıklara kadar birçok farklı deniz canlılarından esinlendiler. Deniz, göl, nehir ve derelerin insan eliyle nasıl kirletildiğini sürrealist tarzda tuvallerine aktardılar, heykellerine yansıttılar" dedi.

ATIK MALZEMELER DOKU OLDU

Ahmet Bileydi İlkokulu Müdürü Ali Sılı, ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerinin deniz canlıları figürlerini tuvallerine çizip renklendirirken, cam, plastik, kağıt ve daha bir çok atık malzemeyi de doku olarak kullandıklarını belirtti. Antalya Akvaryum Genel Müdürü Kemal Kumkumoğlu, eserlerin akvaryumla bütünleştiğini, çocukların çevreye olan duyarlılıklarını sanat yoluyla ifade ettiklerini, topluma mesajlar verdiklerini söyledi. Sergilenen eserleri hayranlıkla inceleyen, eser sahibi çocuk ve gençlerle 'su altı canlıları' hakkında sohbet eden Belediye Başkanı Ümit Uysal, "Çocuklarımızın çevreye olan duyarlılıkları, sahip çıkmaları gelecek için beni ümitlendirdi" dedi.